Home School Kit Subscriptions

shutterstock_165821084.jpg
 
 

Insight To Learning is an educational company dedicated to teaching and inspiring elementary school children. We have launched a brand new concept for home schooled students and we want you to be a part of it!

  • For $25.00/ month for 10 months, we will send you, every six to eight weeks, complete, gradeappropriate science kits which are ready to go!
  • Convenient! Just open the box and get started!
  • Easy to use! Your student gets to complete all of the science experiments, use all of the perishable materials, and you send back the durable materials in the prepaid box.
  • No need to purchase expensive materials for a one time use!
  • This method saves you time, money and the hassle of having to plan, purchase and then plan again for next month. Why buy? Our new system is revolutionizing the home school community!

What is included in each kit? Please look at the grade appropriate kits for your child on our website which we normally assemble and distribute to school districts nationwide. These are the same kits your child will receive with the same materials, but, instead of being packaged for a classroom of 30 students, it will be packaged for your individual student to complete at home. All of our kits meet the requirements for the Next Generation Science Standards.

 

FAQ’s

 

  • What if I have two students in the same grade? Are there any cost savings
    • Just add $5.00 per month for each additional student in the same grade.
  • What if I have two students in separate grades?
    • It will be $25.00 per month for the first student and $20.00 per month for each additional student in a separate grade.
  • What if I want to purchase the kits?
    • Yes, you are able to purchase the kits. Each kit is individually priced at $125.00 with enough materials for one home school student.

 

Any specific questions? Please feel free to contact us using the Contact Us link here on our site, or call us at (505)239-3776.

 

By purchasing the subscription, you are agreeing to the Terms and Conditions for the subscription.  Click here to read the agreement details.  The initial charge, as listed, is the first of ten monthly charges for the subscription. The listed price does not reflect the entire billed cost of the subscription. 

 

Please select the appropriate grade and number/type of students for your subscription before clicking the Submit button.  If the product options listed do not meet your needs, please give us a call at (505)239-3776!